За і проти. Легалізація зброї в Україні

👁 985

Павло Львович, скажіть будь ласка - яка зброя сьогодні є легальною і яка нелегальною?

Сьогодні точиться дискусія з приводу того, що у нас взагалі немає закону, який би обмежував права громадян на зброю. Те, чим користується сьогодні наша дозвільна система - це інструкція про порядок набування зброї. Але це не закон. Тому говорити про те, що легально, а що нелегально - надзвичайно складно. З точки зору цієї інструкції дозвіл надається органами внутрішніх справ на мисливську гладкоствольну, мисливську нарізну, холодну, пневматичну і травматичну зброю. Є спеціальні вимоги для отримання дозволу, пов'язані із віком людини, з особливостями її біографії. Тобто необхідно, щоб вона не притягувалася до кримінальної відповідальності, не стояла на обліку в наркодиспансері, не була хронічним алкоголіком і так далі.

У нас за останні роки за різними даними засуджено за статтею 263 Кримінального кодексу України 50-60 тис. осіб. Стаття передбачає покарання за носіння, зберігання, придбання, передачу чи збут вогнепальної зброї, вибухових речовин, або вибухових пристроїв без передбаченого законом, підкреслю - законом дозволу. Закону у нас немає. Постійно громадськими активістами здійснюються спроби вплинути на цю ситуацію. Деякі зрушення є.

Щодо інструкції, то тут є ситуація, що порушує Конституцію України. Ця інструкція, що регулює видачу дозволів на зброю, не опублікована. Не опубліковані нормативні акти не мають право застосовуватися. На моє глибоке переконання як юриста, як науковця, як людини що має більше ніж сорокарічний практичний досвід роботи, немає жодного легального, я підкреслюю - легального нормативного акту який би повинен був застосовуватись для регулювання порядку обігу зброї в Україні

Скільки на сьогодні є власників легальної зброї в нашій області?

На сьогодні нараховується 14 717 одиниць гладкоствольної зброї, 3452 одиниці мисливської нарізної зброї, 92 дозволи на холодну зброю, лише один дозвіл на пневматичну короткоствольну зброю і 2334 дозволи на травматичну зброю.

Кількість дозволів на володіння зброєю в Івано-Франківській області

Джерело зображення: КУРС

Яку зброю планується легалізувати для цивільного населення?

Є наступне питання - легалізувати короткоствольну нарізну зброю. Тобто пістолети, револьвери. І практично все. Про іншу зброю (автомати, кулемети, інша тяжка зброя) ми не говоримо і в законопроекті ця зброя не розглядається. На зміну чинній інструкції має прийти закон. На сьогодні у Верховній Раді України перебуває два законопроекти які подані, якщо я не помиляюсь, у березні-квітні 2014 року, одразу після Революції Гідності. Перший подала “Українська стрілецька асоціація”, другий подала “Українська асоціація власників зброї”. Зараз є страшний опір з боку органів Міністерства внутрішніх справ. Хоча я не розумію цієї позиції, адже цей закон дозволив би більш оперативно розкривати злочини, контролювати обіг зброї в Україні й так далі. Законопроекти, про який я зараз говоримо, знаходиться у Верховній Раді. В минулому році вони мали бути розглянуті в комітетах. Мене тоді запрошували до науково-експертного комітету Верховної Ради. Але знов все зупинилося, питання залишається на тому ж рівні. Ну, якісь зрушення в позиціях все-таки відбуваються.

Чи є в українців історичний досвід володіння зброєю?

Українці - свободолюбива нація, яка завжди була при зброя. Ми пишаємося козаччиною. Козак завжди був при шаблі, козак без пістоля не козак. Не будемо глибоко поглиблюватися в історію, візьмемо ХІХ - початок XX ст., Росія до Жовтневого перевороту. Зброя була вільному обігу. Слід сказати, що її вартість була не високою. Простий робітник спокійно міг придбати револьвер, який в ті часи був доволі популярний. На повноліття дитини їй дарували рушницю Монте Крісто під патрон, який сьогодні ми називаємо “патрон Флобера”.

Як тільки після громадянської війни більшовики прийшли до влади, вони в першу чергу почали вилучати зброю. Робили це своїми звичними методами - розстрілами, знищенням людей і т. д. Для представників влади (номенклатурних партійних працівників) зброя була доступна. Для них було спеціально розроблений пістолет Коровіна, невелика зброя.

Який сучасний досвід у легалізації зброї для цивільного населення?

При в’їзді у штат Вісконсин, Сполучені Штати Америки, висить оголошення: “Шановні гості, просимо вас знати що у штаті Вісконсин вільне володіння зброєю. Для відома злочинців в сусідньому штаті зброя заборонена”. У цьому штаті за останні десять років не було жодного випадку вчинення злочину із застосуванням зброї.  Якщо не помиляюсь, У Клівленді, після того як було дозволено вільне володіння зброєю, було вчинено три вбивства, з них два ножами.  

В Молдові - зброя дозволена не було жодного вибуху злочинності; в усіх країнах Балтії зброя дозволена, вибуху злочинності немає; Грузія - жодного вибуху злочинності. Чому українців вважають дикими? Чом, якщо ми матимемо зброю, ми стрілятимемо на ліво і на право? В житті цього не буде, ніхто не буде використовувати зброю. Але громадянин буде відчувати себе захищеним.

Я не хочу жодним чином критикувати діяльність нашої молодої поліції, наразі в процесі становлення. Але доки поліція приїде, людина, яка її викликає для захисту, вже двадцять раз буде мертвою.

Джерело зображення : Главком

У випадку прийняття закону, хто зможе володіти зброєю. Що треба буде зробити, щоб отримати зброю?

Будь-який пересічний громадянин, який немає, так би мовити, “негативних характеристик” який пройшов навчання і склав відповідний екзамен.

Чомусь у нашому суспільстві відносно цих законопроектів існує абсолютно викривлене розуміння. Вважається що ці закони дозволять будь-кому зайти в магазин, витягнути гаманець і купити будь-яку зброю. Насправді передбачена надзвичайно широка система органів, щоб зброя не потрапила до неналежної особи. Вони передбачають проведення перевірок органами внутрішніх справ біографії людини, представлення відповідних довідок з наркодиспансеру, психдиспансерів, а також обов'язкове навчання із водіння зброєю зі здачею відповідних екзаменів.

Також в законопроекті передбачено, що володіти зброєю не зможуть і ті, хто проживають з людьми, які мають “негативні характеристики”. Якщо в родині є наркоман, якщо в родині є людина, яка була засуджена за насильницькі злочини - ти не маєш право мати зброю.

Чи має наша влада необхідний апарат для такої скрупульозної перевірки? Говорячи про українські реалії, не можна відкидати корупцію. Адже при наявності коштів та необхідних засобів можна буде отримати дозвіл на зброю і без проходження перевірок.

Ми повинні створити такий апарат. Якщо ставити питання - давайте не будемо робити щоб чогось не сталося - це теж не вирішення питання. Скільки у нас гине людей в дорожньо-транспортних пригодах? Сотні тисяч у рік. То що, ми заборонимо керувати автомобілем?

Можна організувати таке, що відповідні довідки зможе видати не будь-який лікар, а тільки відповідна особа. Можна ввести систему спеціальних бланків, на яких видається довідка. Можна поставити питання, що такі довідки видає тільки медсанчастина УМВС. Це я зараз фантазую. Тобто треба максимально звузити коло хто може видавати необхідні документи. Механізми є, треба їх відшукати.

То чи на часі легалізація зброї, якщо є корупція?

Я думаю, що одне до одного не має відношення. Я вважаю, що питання пов'язані зі зброєю - це питання захисту людини. А захист людини, людське життя є найбільшою цінністю суспільства. Ми не сказали ще однієї речі. Сьогодні в Україні, за оцінками міжнародних експертів, на руках законно знаходиться біля 4 млн. одиниць гладкоствольної й нарізної мисливської зброї. Приблизно ще стільки ж одиниць нарізної бойової зброї, яка є незареєстрованою. Ця зброя стріляє, її неможливо ідентифікувати. Тут проблема. В Дніпрі четверо поліцейських загинуло від гранати. Це теж зброя, але її ніхто не збирається легалізувати. Саме з цією зброєю треба вести боротьбу.

Джерело зображення : Главком

Чи зможе прийняття закону зменшити кількість нелегальної зброї?

Закон передбачає наступне. Якщо його приймуть, дається півроку на амністію. Якщо на руках є незаконно зареєстрована зброя - треба здати її в органи внутрішніх справ. Вона буде перевірена, відстріляна, пройде аналіз по кулегільзотеці нерозкритих злочинів і якщо вона умовно чиста, тобі її повернуть, якщо будуть на це всі необхідні дозволи. Якщо після закінчення піврічного терміна не здати незареєстровану зброю, і її виявлять у людини - її притягнуть до кримінальної відповідальності.

Михайло Качанський

Любомир Зубик