“За і проти”. Церква на Валах

👁 1 592

Разом з головою ГО «Мами Прикарпаття» Мар’яною Вершиніною та представником громади церкви Святого Миколая Ігорем Остяком обоговорюємо “за” і “проти” будівництва нової церкви на Валах.

 Чому церкву будують саме на Валах? Адже неподалік є катедральний собор.

-У 2002-2004 роках на цьому місці знаходилося кафе “Казка”. Після рішення виконавчого комітету про його реконструкцію власник закладу – фірма “Конкорд” – з благих намірів безкоштовно передала земельну ділянку церкві Святого Миколая. У 2004 році зареєстрували громаду цієї церкви, засновниками якої стали 22 людини. Зараз до неї входить   майже  5 тисяч  жителів нашого міста. Коли у 2015 році о. Іван Жук був призначений (адміністратором церкви – Л.З), ми почали готуватися до будівництва.

 

Громадськість виступає проти будівництва церкви, чи взагалі проти будівельних робіт на Валах?

-Більшість  людей налаштовані не проти церкви, а проти тотальної забудови і за збереження Валів. Адже вони є історично цінними для міста.  А також гарним місцем відпочинку:  кожної зими  тут діти катаються на санчатах, на них  виросло  не одне  покоління  містян. Вже цей факт дає нам право висловлювати свою думку щодо збереження цього простору. Хочеться, щоб думку громади почули і врахували.
 

 

Чи нестиме будівництво загрозу для Палацу Потоцьких?

-Будівництво не нестиме загрози ні для Палацу Потоцьких, ні для мешканців міста. У мене є дозвіл щодо безпекиі руху, завірений відповідною комісією. Відповідаючи на закиди деяких осіб, повідомляю, що він підписаний заступником міського голови.

 

На вашу думку, тут не слід будувати ні церкву, ані будь-яку іншу будову?

-Ця ділянка є у приватній власності, і власник має право вести там будівельні дії. Але ця територія не знаходиться у вакуумі. Тому власник має узгодити свої дії, як мінімум, з сусідами. А громада має повне право сказати, що вона хоче там бачити. На обговоренні в “Urban spaсe” лунали різні думки – і за будівництво, і про те, що церква має бути меншою, або ж це взагалі має бути капличка. Є категорія людей, яка бачить там дитячий майданчик.

-Але ж дитячий майданчик є неподалік.

-Так. Він потребує постійного догляду і було б добре, якби частину коштів від будівництва спрямувати на його ремонт. Побутує також ідея відновлення кафе “Казка”.

-Але якщо відновлять кафе “Казка”, то чи не виглядатиме це, що протести проплачені тим, кому було вигідно?

-Так, тут я погоджуюся.  Просто перелічую варіанти, які чула. Є ще один  варіант– просто упорядкувати територію і  нічого там не будувати.

 

Головний аргумент противників будівництва – те, що ви хочете забрати Вали, де гуляють діти.

-По-перше, відгороджується ділянка розміром три сотих. Це 6-8 метрів для заїзду машин. Все. Решта території залишається у розпорядженні містян. По-друге, якщо ви подивитеся на це місце, то там гуляють не діти, а собаки.  Громада не претендує ні на сантиметр землі, яка належить місту. А заїзд буде оформлений згідно з вимогами законодавства.

 

Якими були б ідеальні умови шоб дійти якогось консенсусу?

-В ідеалі, я вважаю, було б благородно, якби церква упорядкувала цю ділянку, а кошти, передбачені на будівництво, вклала у дослідження цієї території та її подальшу промоцію. Чому ділянка у такому занедбаному стані? У неї є власник,  і він має доглядати за нею.

 

На сьогодні врегульовано питання з документами, які дозволяють будівництво на цій ділянці?

-Є всі погодження. Також ми пройшли всі перевірки щодо  ведення будівництва. Остання сесія проголосувала за дозвіл на  заїзд до будівельного майданчика. Проблема полягала в тому, що спершу заїзд планувався з іншого місця.

 

Чи були спроби діалогу з містом і церквою?

-Ми перейшли до активної фази, щоб залучити владу і власників землі  до діалогу з громадою. Бо якщо будуть і надалі чинитися такі дії,  все може закінчитися сумно. Приклад –  випадок в Одесі, де люди штурмом трощать будову. У нас вже був піковий момент: коли міняли паркан, а містяни його зламали. Якщо там повинен бути храм – люди повинні його прийняти.

Що, окрім церкви, буде розміщено на цій ділянці?

-Згідно проектної документації, тут буде збудована школа катехизму, дім милосердя, де будуть надавати допомогу знедоленим, а також дзвіниця. Довкола церкви проведуть благоустрій території. Ви побачите, що церква стане окрасою нашого міста.

 

Через резонансність теми, вона виглядає привабливою для політиків. Чи вони пробували звертатись до вас з якимись пропозиціями?

-Політики стосовно релігійних питань ведуть себе дуже обережно. Я не думаю, що ця тема є цікавою для них. Депутати намагаються уникати питання релігії, адже воно є конфліктним. Зайнявши якусь позицію, вони скоріше собі нашкодять, ніж зароблять якісь дивіденди.

 

 В основному ми бачимо у ЗМІ противників будівництва цієї церкви. А хто є прихильником?

-Згідно з петиціїєю противників будівництва, їх  приблизно 150 осіб. У мене є перелік мешканців Івано-Франківська, яких приблизно 2500 чоловік. Тут вказані їхні дані, і при потребі ми можемо їх спитати чи вони підтримують церкву – Л.З. А противники з однієї електронної адреси надсилали по два-три запити. Про що це говорить? Про те, що певним людям цікава ця земельна ділянка.

 

Чи задоволені мешканці тим як їхні інтереси представляють депутати міської ради?

-Ми не зверталися із запитом. Але, хотілося б зазначити, що ситуація в міській раді доволі цікава. Все схоже на “договорняки”: коли є питання, люди домовляються і на цьому все закінчується.

-Хотілось б активнішої позиції.

-Хотілось, щоб народні обранці глибше вникали в кожне питання, розбирались, при цьому цікавилися думкою громади. Вирішення питання затяглося і складається враження, що чекають, коли люди втомляться висловлювати свою позицію. Їх хочуть розсварити і зробити по-своєму.

 

В одному зі своїх коментарів перший заступник міського голови Микола Вітенко зазначав: якщо буде сильний опір, то треба буде шукати консенсус у підвезенні матеріалів. До прикладу будувати бетонопровід чи підвозити будматеріали малогабаратним транспортом. Чи це можливо?

-Виїзд нам потрібен для вивозу будівельного сміття від кафе “Казка”. Необхідно вивезти звідти дві тисячі кубів землі та будівельних відходів від попередньої споруди. Будматеріали ми подаватимемо краном з боку торгівельного  центру, як зараз ми це робимо при будівництві катехетичного центру.

 

 Як ви будете реагувати, якшо будівнцтво розпочнеться і перейде в активну фазу?

-Зараз важко сказати. Ми закликаємо всіх до діалогу. А активістів, що борються за збереження цього  історичного місця,  об’єднуватися, напрацьовувати спільну позицію і з нею йти до влади та забудовників.
 

 

Як ви ставитеся до побудови нової церкви на Валах?

Маємо розуміти, що окрім релігійних потреб, людина хоче відпочити, прогулятися з дітьми. Окрім того, відповідальні містяни знають історію міста, в якому вони живуть. Саме Вали одночасно є як історичною пам’яткою, так і рекреаційною зоною. Тому, в першу чергу там необхідно провести археологічні розкопки. На Валах вже знаходили артефакти давніх часів, до прикладу – плита з старим гербом Івано-Франківська. А якщо розпочнеться будівництво, то це все зальється бетоном і назавжди буде знищене. У випадку, коли нічого не знайдуть- то варто територію засадити рослинністю, аби вона була продовженням валу.

Негативно ставлюся до будівництва. Це втручання в історичне середовище та ландшафт міста. Вали є історико-архітектурною заповідною зоною. Тут необхідно проводити археологічні розкопки. Проект, точніше, ескіз церкви, розроблений ще в 2004 році був необхідний для того, щоб не віддати цю територію під торгівлю. Окрім того, у валах є пустоти і каземати. Це інженерно складно для немаленької церкви.Ну і, я не вважаю, що естетично ця будівля прикрасить архітектуру міста. Вона є вторинною.

P. S. Для радіо “Карпати” пан Ігор надав знімки документів, що супроводжують будівництво церкви святого Миколая.

Обласне радіо “Карпати” відновлює щотижневий проект “За і проти”. Ми збираємо за одним столом представників двох точок зору, щоб почути їхні аргументи з перших вуст. “За і проти” швидко реагує на найгостріші проблеми міста та області і пропонує незаангажований погляд на проблему: ведучі не відстоюють жодну точку зору, у програмі звучать коментарі експертів, а питання однаково гострі для двох сторін. Вмикайте обласне радіо “Карпати” щовівторка о 12:10 на хвилях 72,2 чи слухайте подкасти на веб-сайті компанії.

Фото Ігоря Остяка – Галка

Зубик Любомир

Михайло Качанський